Skip to main content

Semnarea unui Plan de colaborare interinstituțional între Administrația Națională a Penitenciarelor și Inspectoratul General de Carabinieri al MAI

Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) și Inspectoratul General de Carabinieri al MAI (IGC) au semnat astăzi un Plan de colaborare interinstituțional, marcând astfel o etapă semnificativă în dezvoltarea educațională și profesională a ofițerilor de penitenciare. Evenimentul a avut loc la sediul IGC al MAI , cu participarea directorului ANP dl Anatolie FALCA și comandantul-adjunct al IGC dl Dumitru SCURTU.

ANP acordă o atenție deosebită dezvoltării continue a competențelor și capabilităților personalului, în vederea îmbunătățirii unui  dialog deschis, schimb de experiență și preluarea reciprocă a bunelor practici pentru sporirea nivelului de atractivitate pentru instituții și avansarea calitativă a proceselor de instruire și formare în ambele entități.

Colaborarea cu Inspectoratul General de Carabinieri este un pas important în această direcție și ne va oferi oportunitatea de a beneficia de o bună pregătire a echipei noastre, în conformitate cu cele mai noi tendințe în materie de securitate.

Directorului ANP, a subliniat importanța parteneriatelor între instituțiile din domeniul securității, afirmând că “Această colaborare reflectă angajamentul nostru comun de a dezvolta competențe solide și specializate în domeniul securității. Suntem onorați să contribuim la formarea profesională și pregătirea de calitate a personalului, punând la dispoziție experiența și instrumentele necesare pentru a sprijini eforturile instituționale”.