Specialiștii IT din cadrul sistemului administrației penitenciare au participat, la finele săptămânii precedente, la un seminar de instruire cu genericul „Sisteme tehnice de securitate din dotarea SAP-dificultăți în funcționare”.
În cadrul seminarului au fost puse în discuție subiecte cu privire sistemele de monitorizare video, semnalizare și legătură, rețelistică și securitatea informațională, precum și gestionarea tehnicii de calcul.
Instruirea a avut loc în contextul Zilei lucrătorului din telecomunicații, marcată anual la 17 mai.
Menţionăm că, astfel de seminare sunt desfăşurate cu regularitate şi au ca scop îmbunătăţirea nivelului abilităţilor şi competenţelor profesionale ale angajaţilor din cadrul subdiviziunilor ANP.
Serviciul mass-media al ANP
Tel: (022) 409-767
E-mail: presa@anp.gov.md

