Skip to main content

Protejând viitorul:Siguranța copiilor în era digitală

Administrația Națională a Penitenciarelor se angajează să promoveze siguranța copiilor în lumea virtuală prin participare activă la Forumul ,,Siguranța copiilor în mediul online”, eveniment organizat de către Ministerul Afacerilor Interne, în parteneriat cu Centrul Internațional „La Strada Moldova”, cu sprijinul Departamentului de Stat al SUA și al Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, reunind și reprezentanți guvernamentali, organizații internaționale și naționale, delegați din partea Comisiei Europene, industria IT, societate civilă și experți în domeniul siguranței online a copiilor.

Forumul este organizat în scopul aducerii în prim-plan a provocărilor și a soluțiilor în ceea ce privește protecția copiilor în spațiul virtual. Având în vedere importanța crucială a acestor probleme, reprezentanții ANP la această întrunire, în persoana directoarei adjuncte, dna Liuba Jignea-Suveica, precum și a altor angajați, au participat activ la discuții, împărtășind din experiențe și perspective. Cu o practică valoroasă în gestionarea și monitorizarea activităților online ale persoanelor deținute, delegații noștri au contribuit la schimbul de păreri despre modalitățile de protejare a copiilor în mediul digital, au explorat soluții pentru a contracara riscurile și amenințările pe care le implică utilizarea internetului de către copil, au identificat priorități în domeniul prevenirii și combaterii abuzului și exploatării sexuale online a copiilor.

În această ordine de idei, ne angajăm să colaborăm cu toți actorii implicați pentru a asigura un mediu virtual sigur și sănătos pentru generațiile viitoare. Prin contribuția noastră activă la acest eveniment, ne propunem să aducem schimbări pozitive și să promovăm o cultură a responsabilității în ceea ce privește navigarea pe teritoriul digital a celor mai mici.