Sunt 29 de ani de la adoptarea legii supreme a țării, lege care reglementează viața noastră publică, politică şi socială, acel simbol care reamintește fiecărui cetățean despre datoria sfântă de a servi cu demnitate patria, de a se bucura de libertate și de armonia socială.
Celebrarea Zilei Constituției este un eveniment de profundă valoare națională, reprezentând expresia respectului față de Actul normativ suprem ce prevede că Republica Moldova este un stat suveran, independent, unitar şi indivizibil. Avem obligațiunea de a contribui fiecare la menținerea păcii și prosperității în țara noastră, de a onora și da substanţă noţiunilor de Stat de Drept şi Supremaţie a Legii.
Cu această ocazie, echipa Administrației Naționale a Penitenciarelor adresează tuturor cetățenilor felicitări cu prilejul aniversării Zilei Constituției Republicii Moldova și un sincer „La mulți ani” !

