Intensificarea acțiunilor de prevenirea și contracararea pătrunderii obiectelor și substanțelor interzise în toate penitenciarele din țară, continuă.
În rezultatul măsurilor efectuate în decursul acestei săptămâni în Penitenciarul nr.8-Bender, Penitenciarul nr.6-Soroca și Penitenciarul nr. 13-Chișinău de către angajații instituțiilor, au fost depistate și ridicate atât din ascunzișuri improvizate, cât și asupra persoanelor deținute, mai multe obiecte interzise: un pachet din hârtie în interiorul căreia s-a observat o substanță necunoscută de culoare cafenie cu miros specific înțepător, 3 litri de basamac, 4 telefoane mobile, un modem Wifi, un cablu USB și o pereche de căști.
Alți trei cetățeni cu vârsta cuprinsă între 18 și 20 de ani, riscă să fie cercetați penal pentru intenția de a introduce în penitenciar substanțe și obiecte interzise, prin efectuarea aruncărilor peste edificiile de pază a Penitenciarului nr.2-Lipcani și Penitenciarului nr.4-Cricova. Astfel, a fost stopată pătrunderea a 38,62 litri de băutură alcoolică în penitenciarul din Lipcani și 2,5 litri de lichid asemănător cu divinul în Penitenciarul nr.4-Cricova.
Pe marginea acestor cazuri, au fost acumulate materialele necesare și sesizate organele de poliție, care vor desfășura cercetările de specialitate menite să stabilească toate circumstanțele faptelor.
Reamintim că, transmiterea şi consumul de alcool pe teritoriul instituțiilor penitenciare sunt strict interzise, activitățile de contracarare a pătrunderii în locurile de detenție a substanțelor și obiectelor interzise, dar şi combaterea păstrării acestora de către deținuți sunt acțiuni de specialitate desfășurate zilnic în toate penitenciarele din țară.

