Skip to main content

Fortificarea măsurilor de regim în instituțiile penitenciare

Chiar dacă ne aflăm în cea mai frumoasă perioadă a anului, perioada sărbătorilor de iarnă, angajații sistemului penitenciar se află la datorie și își desfășoară obligațiunile de serviciu cu cea mai mare responsabilitate și în mod continuu.

Astfel, ieri, 27 decembrie 2021, în Penitenciarul nr.10-Goian angajații au ridicat 2 telefoane mobile.

Astăzi, 28 decembrie 2021, în baza unor informații operative, angajații direcției de resort din cadrul ANP și ai Penitenciarului nr.13-Chișinău, au efectuat percheziții inopinate într-un sector din cadrul Penitenciarului din Chișinău. În urma măsurilor de regim efectuate au fost depistate şi ridicate 14 telefoane mobile și mai multe accesorii pentru acestea, 8 seturi de cărți de joc și 2 modemuri WI-FI.

Sărbătorile feerice din această perioadă a anului nu sunt un impediment și nici nu vor împiedica angajații sistemului să stea la straja legii, și ordinii de drept. Ei sunt și vor fi la datorie în scopul creșterii gradului de siguranță al societății.

Important! Administrația Națională a Penitenciarelor lucrează și va lucra în scopul respectării și protejării drepturilor omului și NU tolerează pătrunderea și păstrarea în penitenciare a substanțelor și obiectelor interzise.