În contextul declarațiilor rudei unui deținut din Penitenciarul nr.9-Pruncul privind pretinsele încălcări a dreptului la sănătate, Administrația Națională a Penitenciarelor vine cu următoarele precizări:
În conformitate cu prevederile legale, pesoanele private de libertate beneficiază în mod gratuit de asistenţă medicală şi de medicamente în volumul stabilit de Programul unic al asigurării obligatorii de asistenţă medicală. Acordarea asistenţei medicale gratuite se efectuează în unitatea medicală a instituţiei penitenciare după înscrierea prealabilă şi conform unui grafic aprobat de directorul penitenciarului, cu excepţia cazurilor de urgenţă. (alin. (2) și (3) art. 230 Cod de Executare).
Modul de acordare a asistenţei medicale persoanelor deţinute în instituţiile penitenciare este stabilit în Regulamentul cu privire la modul de asigurare a asistenţei medicale persoanelor deţinute în penitenciare aprobat prin Ordinul Ministrului Justiției nr. 478 din 15.12.2006.
În acest context, Vă informăm că, deținutul menționat în declarație beneficiază de asistență medicală de ambulatoriu și staționar ori de câte ori este necesar, cu examinarea de către medicii specialiști de profil şi prescrierea recomandărilor conform protocoalelor clinice naționale iar conform art.23 al Regulamentului privind supravegherea sanitar - epidemiologică în instituțiile penitenciare din RM aprobat prin ordinul MJ nr. 107 din 23.06.2006, persoanele deținute în penitenciare sunt obligate de a avea grijă de sănătatea lor, însă deținutul respectiv reacționează neadecvat, se automutilează, declară greva foamei, nu respectă recomandările specialiștilor, demonstrând indiferență fată de sănătatea personală, cât și față de personalul medical.
În final reiterăm că, ANP întreprinde toate măsurile, în limita competențelor funcționale, pentru acordarea serviciilor medicale calitative deținuților. Totodată, pentru o elucidare obiectivă a tuturor aspectelor menționate în declarație Administrația Națională a Penitenciarelor a inițiat o anchetă internă.

