Astăzi, 28 septembrie 2023, un condamnat din Penitenciarul nr.18- Brănești, care se deținea în regim de resocializare și avea dreptul de deplasare fără escortă, fiind antrenat la muncă în raionul Orhei satul Chiperceni, aproximativ la orele 13:00, a părăsit locul de muncă și s-a deplasat într-o direcție necunoscută.
Condamnatul Chiriac Gheorghe Mihail, a.n. 1993, este originar din raionul Călăraşi, satul Novaci, moldovean, cetățean al RM, are studii medii incomplete, este necăsătorit, anterior condamnat în baza art. 27, art. 317 al.2 lit. b, art. 85 al.1 al Codului Penal al RM. Actualmente este condamnat în baza art. 264/1 al.4 al CP RM, la 8 luni privațiune de libertate.
În prezent, de către serviciile abilitate ale sistemului administrației penitenciare, în comun cu organele de poliție, se întreprind acțiunile necesare de căutare a condamnatului Chiriac Gheorghe Mihail, fiind constituite filtre în localitățile din raza penitenciarului.
Pentru fapta săvârșită, suplimentar la pedeapsa actuală, condamnatul riscă a fi condamnat în baza art. 317 Cod Penal „Evadarea din locurile de detenție”.
Rugăm persoanele care dețin informații despre locul aflării deținutului, să apeleze la numerele de telefon: 0 (22) 40-97-87, 0(235) 7-63-48; 078777403.
UPDATE: deținutul Penitenciarului nr.18-Brănești, care a părăsit ieri locul de muncă, a fost reținut azi, 29.09.2023, în satul Seliște rn. Călărași, aproximativ la ora 9:15 min.

