Skip to main content

Casa de arest din municipiul Bălți – subiect discutat la nivel central și local

Directorul Administrației Naționale a Penitenciarelor, Anatolie Falca, împreună cu deputatul Boris Marcoci și secretara de stat a Ministerului Justiției, Nadejda Burciu, au avut, ieri, 18 martie 2022, o întâlnire de lucru cu primarul municipiului Bălți, Nicolai Grigorișin.

Discuțiile s-au axat pe subiectul Casei de arest din municipiul Bălți, și unele impedimente ce țin de demararea celei de-a doua etape a lucrărilor de construcție la obiectivul menționat. În mod special, au fost dezbătute aspectele legate de coordonarea proiectului de delimitarea terenului cu suprafața de 1,4 hectare pe care urmează să fie amplasate un șir de construcții ale complexului nominalizat.

În cadrul dialogului, au fost punctate și procedeele organizatorice și tehnice ce urmează a fi realizate în vederea accelerării  lucrărilor de construcție.

Casa de arest va fi amplasată pe o suprafață totală de circa 5 hectare și va avea o capacitate de 650 de locuri de detenție, care vor corespunde standardelor europene și vor fi destinate persoanelor aflate în arest preventiv și persoanelor condamnate la regim iniţial.

Conform proiectului, construcția constă din patru blocuri cu celule și spații aferente, locuri amenajate pentru plimbările deținuților, dar și turnul de legătură. Până acum au fost executate lucrări de construcție la prima etapă, în proporție de 90%. La etapa a doua a construcției, în jurul perimetrului de pază vor fi construite blocurile administrativ și cel alimentar, dar și depozite.