În semn de recunoștință, pentru atitudine conștiincioasă, responsabilitate și conlucrare, angajații Penitenciarului nr.11-Bălți au fost decernați cu diplome din partea conducerii Inspectoratului de Poliție Bălți.
Un bărbat în vârstă de 33 de ani, condamnat la 3 ani privațiune de libertate și anunțat în căutare națională, pentru săvârșirea infracțiunilor de furt, a fost reținut la data de 26 mai curent.
Astfel, angajații Penitenciarului nr.11-Bălți agentul-șef de justiție Laba Oleg și inspectorul de justiție Pavliuc Iurie fiind în afara orelor de serviciu în scop de executare a principiilor legislației în vigoare au stabilit identitatea unei persoane aflate în căutare națională pentru comiterea unui furt și care prin sentința Judecătoriei Bălți a fost condamnat la 3 ani de privațiune de libertate.
Urmare a măsurilor întreprinse și conform procedurilor legale despre caz a fost informat IP Bălți, iar după reținere de jure a fost preluat de angajații inspectoratului și plasat în penitenciarul din Bălți.
Administrația Națională a Penitenciarelor apreciază înalt profesionalismul, reacționarea operativă, devotamentul și spiritul civic al angajaților.

