Persoanele private de libertate din penitenciarele din țară, încadrate la muncă în sectorul de deservire gospodărească au participat, la începutul lunii curente, la acţiuni de salubrizare şi de înverzire a plaiului.
Activitatea a avut drept scop reeducarea persoanelor private de libertate şi dezvoltarea spiritului de menţinere şi de respectare a regulilor de curăţenie.
Acțiunea a fost organizată în cadrul acţiunilor de curăţenie generală de primăvară. Activitatea va avea cu siguranţă un impact benefic asupra procesului de resocializare şi reintegrare în societate a deţinuţilor.
Menționăm că atât efectivul sistemului administrației penitenciare, cât și persoanele private de libertate, susțin ideea ocrotirii mediului prin salubrizarea spațiilor verzi, plantarea arborilor și crearea unei atitudini loiale şi corecte față de natură contribuind astfel, la extinderea suprafețelor cu vegetație și înverzire a plaiului natal.

