Skip to main content

Obiective de cooperare ale sistemului administrației penitenciare, discutate într-o ședință de lucru

Astăzi, 12 februarie 2021, funcționarii Administrației Naționale a Penitenciarelor au participat la o ședință de lucru cu reprezentanții Ambasadei SUA în Republica Moldova.

Principalele subiecte abordate s-au referit la cooperarea sistemul administrației penitenciare (SAP) cu Ambasada SUA în RM, precum şi proiectele şi programele bilaterale realizate în domeniu.

Astfel, părţile s-au referit la dezvoltarea cooperării asupra acordării de asistență pe viitor, dar și identificarea modalităților de a pune în aplicare noi abordări în SAP; organizarea unui curs de perfecționare a managerilor de nivel mediu și superior în domeniul administrării eficiente a instituțiilor penitenciare; experiența SAP în implementarea sistemului de teleconferințe la nivelul penitenciarelor; ajustarea reglementărilor, politicilor și procedurilor de asistență pentru femeile deținute în Penitenciarele nr.7-Rusca și nr.16-Pruncul, precum și îmbunătățirea accesului la justiție, asistență medicală și educație.

Directorul interimar, Vladimir Cojocaru, a mulţumit, în acest sens, Ambasadei SUA în RM pentru receptivitate şi implicare la intensificarea relaţiilor de colaborare, prin prisma implementării iniţiativelor aflate în derulare.

La final, părţile au convenit asupra continuării colaborării bilaterale, inclusiv prin realizarea eficientă a obiectivelor asumate de ANP în cadrul diferitor programe desfăşurate cu suportul Guvernului SUA.

Serviciul mass-media al ANP
Tel.: 022 409-767