Funcționarii Administrației Naționale a Penitenciarelor au participat, astăzi, 17 martie 2021, la o sesiune de instruire cu genericul: „Comunicarea oficială și repere de exprimare corectă”, organizată la inițiativa ANP.
În cadrul instruirii, au fost puse în discuții noțiunile principale privind redactarea documentelor normative, modele de scrisori, cereri oficiale şi personale, modele de cereri, procese-verbale, ordine, dispoziții, decizii, note, rapoarte, precum și cele mai importante norme de ortografie, lexic, gramatică și punctuație, necesare atât în comunicarea oficială, cât și în cea cotidiană.
În calitate de formator al atelierului a fost dna Inga Druță, doctor habilitat în filologie, director al Centrului de Terminologie din cadrul Institutului de Filologie al Academiei de Ştiinţe a Moldovei și președintele Asociației Obștești „Logodava”.
La sfârșitul atelierului angajaților ANP le-a fost prezentat „Ghidul electronic interactiv de exprimare corectă în limba română”, disponibil online, care va contribui la perfecţionarea exprimării în limba română.
Menționăm că, funcționarii sistemului administrației penitenciare, periodic, participă la sesiuni de instruire în domeniul comunicării oficiale, care drept scop dezvoltarea și optimizarea proceselor de lucru.

