Skip to main content

Emoţii de primăvară în penitenciarele din ţară

Cu ocazia sosirii primăverii, persoanele private de libertate din custodia penitenciarelor din țară au fost antrenate în procese de creaţie - confecţionarea simbolurilor de primăvară. Fiecare penitenciar şi-a manifestat acivitatea în mod deosebit, iar expoziţiile de felicitări şi desene cu peisaje de primăvară au readus atmosfera de sărbătoare atât în inimile persoanelor din detenţie cât şi a angajaţilor.

Astfel, deținuții au avut ocazia să îşi pună în aplicare toată fantezia şi cunoştinţele pentru a crea cele mai originale mărţişoare.

Totodată, cu prilejul acestei sărbători, la Ministerul Justiției este organizată o expoziție de mărțișoare confecționate de către persoanele private de libertate din penitenciarele din țară prin care și-au exprimat și ilustrat caracterul inspirat al creațiilor, originalitatea și unicitatea.

Activităţile de acest gen, desfăşurate în penitenciare, oferă persoanelor private de libertate o deschidere pentru o primăvară sufletească, o şansă pentru redescoperirea identităţii personale, contribuind şi la diminuarea efectelor negative ale privării de libertate. 

 

Serviciul mass-media

Tel.: 022-409-767