Cu ocazia sosirii primăverii, persoanele private de libertate din custodia penitenciarelor din țară au fost antrenate în procese de creaţie - confecţionarea simbolurilor de primăvară. Fiecare penitenciar şi-a manifestat acivitatea în mod deosebit, iar expoziţiile de felicitări şi desene cu peisaje de primăvară au readus atmosfera de sărbătoare atât în inimile persoanelor din detenţie cât şi a angajaţilor.
Astfel, deținuții au avut ocazia să îşi pună în aplicare toată fantezia şi cunoştinţele pentru a crea cele mai originale mărţişoare.
Totodată, cu prilejul acestei sărbători, la Ministerul Justiției este organizată o expoziție de mărțișoare confecționate de către persoanele private de libertate din penitenciarele din țară prin care și-au exprimat și ilustrat caracterul inspirat al creațiilor, originalitatea și unicitatea.
Activităţile de acest gen, desfăşurate în penitenciare, oferă persoanelor private de libertate o deschidere pentru o primăvară sufletească, o şansă pentru redescoperirea identităţii personale, contribuind şi la diminuarea efectelor negative ale privării de libertate.
Serviciul mass-media
Tel.: 022-409-767

