Ministrul Justiției, Fadei Nagacevschi, Secretarul de stat al MJ, Alexandru Pleșca și directorul interimar al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Vladimir Cojocaru, au participat la evenimentul de aniversare a Detașamentului cu Destinaţie Specială „Pantera”.
În cadrul ceremoniei, Ministrul Justiției a felicitat efectivul subdiviziunii şi a mulțumit pentru devotamentul și curajul de care dau dovadă în munca asiduă depusă zilnic. „Pentru toate acestea, doresc să-mi exprim respectul față de ceea ce sunteți şi să vă dau asigurări că aveți toată susținerea Ministerul Justiției”.
Totodată, angajații subdiviziunii, care au obținut rezultate remarcabile în activitatea lor în cadrul DDS „Pantera”, au fost menționați cu grade speciale, distincții și diplome.
Detașamentul cu Destinație Specială „Pantera” a fost fondat la 2 aprilie 1991, prin ordinul MAI nr.97 și reprezintă o subdiviziune structurală a Administrației Naționale a Penitenciarelor. Prin statutul său, această subdiviziune are drept scop asigurarea legalităţii şi securității în instituțiile penitenciare, participarea la acţiunile de reprimare sau lichidare a nesupunerilor şi dezordinilor în masă, actelor de huliganism și altor acţiuni ilicite care destabilizează activitatea instituţiilor penitenciare.

