În perioada 27-29 iunie 2022, directorul Centrului de instruire a Administrației Naționale a Penitenciarelor, Ludmila Zghibarță, a participat la cea de-a XV-a conferință a Rețelei Europene a Academiilor de Penitenciare (EPTA), organizată, în Barcelona, Regatul Spaniei.
Conferința s-a desfășurat cu genericul „Necesitatea de a evalua formarea: o activitate în progres” și a reunit reprezentanți ai academiilor de pregătire a personalului din sistemul penitenciar al țărilor membre EPTA, observatori, reprezentanți ai EUROPRIS (Organizația Europeană a Administrațiilor Penitenciare), reprezentanți ai Netherlands Helsinki Committee, reprezentanți ai ICPA (Rețeaua Asociațiilor Internaționale a Penitenciarelor).
În cadrul conferinței au fost organizate sesiuni plenare și ateliere de lucru, accentul fiind pus pe schimbul de experiențe privind gestionarea activităților de formare profesională în timpul pandemiei de Covid-19. Au fost prezentate subiecte suplimentare cu privire la metodele și abordările inovatoare în formarea personalului penitenciar, organizarea studiilor și examenelor la distanță.
EPTA a fost înființată în 2010 de către Directorii Academiilor Europene de Formare a Personalului Penitenciar, pentru a asigura o structură care să sprijine schimbul de metode și conținuturi de formare în Europa. EPTA se reunește o dată pe an într-una dintre țările membre, pentru a discuta despre ultimele evoluții în materie de instruire a personalului de penitenciare și noile provocări din acest domeniu.
Administrația Națională a Penitenciarelor a devenit membru al EPTA în anul 2018.

