Cea de-a XXIV-a aniversare a „Zilei profesionale a funcționarului public cu statut special din cadrul sistemului administrației penitenciare” a fost marcată, în acest an, întru-un format special, care să corespundă cerințelor de prevenire a infecției COVID-19.
Astfel, într-un format restrâns, în semn de recunoștință pentru eforturile și succesele aduse la funcţionarea şi prosperarea domeniului penitenciar, de care dau dovadă în fiecare zi, funcționarii au primit distincții și diplome.
Totodată, în semn de profundă apreciere a meritelor deosebite, efortul și profesionalismul, angajații și veteranii sistemului administrației penitenciare au fost premiați cu distincții prezidențiale și guvernamentale.
„Anul acesta a fost unul de loc ușor pentru noi toți, iar implicarea funcționarilor sistemului administrației penitenciare, și aportul adus sunt dovada profesionalismului și a curajului Dumneavoastră. Sunteți cei care, pe perioada pandemiei, prin efort comun, ați muncit pentru a preveni răspândirea virusului în penitenciare, dar și pentru a oferi securitate persoanelor private de libertate”, a spus directorul interimar al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Vladimir Cojocaru.
„Ziua profesională a funcționarului public cu statut special din cadrul sistemului administrației penitenciare” a fost instituită prin Hotărârea Guvernului nr. 1093 din 31 octombrie 2000 și este consemnată anual, în a treia sâmbătă a lunii decembrie.

