Funcționari publici cu statut special din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor și ai instituțiilor penitenciare din țară au susținut Campania „Un arbore pentru dăinuirea noastră”, desfășurată în cadrul Zilei Naționale de Înverzire a Plaiului „Un arbore pentru dăinuirea noastră”.
Pe parcursul săptămânii curente, angajații au dat start lucrărilor de regenerare a fondului forestier național, cum ar fi: plantarea și curățirea copacilor, amenajarea şi înverzirea fâşiei forestiere de pe teritoriile penitenciarelor şi spaţiilor aferente amplasării acestora dar și activități de salubrizare.
Astfel, puieți de diferite specii au fost sădiți la Ocolul Silvic Ivancea, Rezervația cultural-naturală „Orheiul Vechi” dar și pe teritoriile aferente instituțiilor penitenciare.
Activitatea a avut drept scop salubrizarea și întreținerea patrimoniului național forestier al țării, prin extinderea spațiilor verzi dar și dezvoltarea spiritului civic de patriotism în rândul angajaților sistemului administrației penitenciare.
Menționăm că, angajații sistemului administrației penitenciare, susțin ideea ocrotirii mediului prin salubrizarea spațiilor verzi, plantarea arborilor și crearea unei atitudini loiale şi corecte față de natură contribuind astfel, la extinderea suprafețelor cu vegetație și înverzire a plaiului natal.
Ziua Naţională de Înverzire a Plaiului „Un arbore pentru dăinuirea noastră”, a fost instituită prin Decretul Preşedintelui Republicii Moldova nr.27 din 13.02.1995.
Serviciul mass-media al ANP
Tel: (022) 409-767

