Anual în a treia sâmbătă a lunii decembrie sistemul administrației penitenciare sărbătorește „Ziua profesională a funcționarului public cu statut special din cadrul sistemului administrației penitenciare”, care a fost instituită prin Hotărârea Guvernului nr. 1093 din 31 octombrie 2000.
Astăzi, 17 decembrie 2021, în ajunul Zilei funcționarului public cu statut special din cadrul sistemului administrației penitenciare, veteranii, pensionarii și angajații Administrației Naționale a Penitenciarelor au participat la ședințe solemne pentru a marca cea de-a XXV-a aniversare.
La evenimentul desfășurat cu efectivul au fost prezenți invitați speciali: Ana Racu, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, Veronica Mihailov-Moraru, Secretar de Stat al Ministerului Justiției, Marcel Moraru, șef de cabinet, ex-directorul Departamentului Instituțiilor Penitenciare (DIP), Vladimir Trofim și conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor.
Doamna Ana Racu, ex-colaborator al sistemului penitenciar, de care sistemul se mândrește a felicitat efectivul cu Ziua profesională menționând asupra misiunii importante pe care o are sistemul administrației penitenciare.
Reprezentanții Ministerului Justiției au adresat mesaje de felicitare tuturor angajaților menționând rolul pe care îl are sistemul penitenciar în edificarea unui stat democratic și de drept dar și despre necesitatea fortificării capacităților instituționale, pentru a eficientiza realizarea misiunilor sistemului administrației penitenciare.
Ex-directorul DIP a menționat asupra evoluției și dezvoltării sistemului de la începuturi până în prezent, menționând asupra faptului că, contribuția fiecărui angajat este esențială în prefecționarea sistemului penitenciar.
Directorul ANP, Anatolie Falca în alocuțiunea sa a făcut o retrospectivă a evenimentelor ce au contribuit la dezvoltarea sistemului și a modului în care entitatea și-a realizat misiunile în contextul schimbărilor care au avut loc.
Domnul Falca a mulţumit angajaților pentru munca asiduă pe care o îndeplinesc, dăruirea și devotamentul de care dau dovadă în fiecare zi, demnitatea și valorile etice pe care le manifestă și spiritul de echipă.
Totodată, cuvinte de recunoştinţă au fost rostite şi în adresa veteranilor și pensionarilor pentru sacrificiul personal adus la construirea sistemului penitenciar și apărarea ordinii de drept.
În acest context, mai mulți angajați au primit distincții pentru munca și devotamentul de care dau dovadă zi de zi.
Menționăm că, evenimente similare au fost organizate în toate instituțiile penitenciare din țară, însoţite şi de acordarea distincțiilor, pentru eforturile și munca zilnică depusă.

