Skip to main content

Un grup de condamnați au participat la programul de pregătire pentru liberare

Un grup de condamnați din custodia penitenciarelor nr.1-Taraclia și nr.13-Chișinău, care urmează să se elibereze din detenție, au participat recent, la un seminar informativ cu genericul: „Reintegrarea socială a condamnaților. Perspective și probleme ale pregătirii condamnaților pentru eliberarea din detenție și după eliberare”.

Seminarul a fost desfășurat de către Secțiile reintegrare socială a instituțiilor penitenciare în comun cu specialiștii Direcției Generale Ocuparea Forței de Muncă, Direcției Teritoriale pentru Ocuparea Forţei de Muncă Taraclia și Biroului de Probațiune raionul Taraclia.

Scopul reuniunii l-a constituit informarea deținuților despre angajarea în câmpul muncii  după eliberare, identificarea individuală a unui post de lucru, fortificarea încrederii în sine, acțiunile de protecție socială  a persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prevenirea șomajului în rândul persoanelor eliberate recent şi combaterea efectelor sociale ale acestuia. Totodată, deținuții au fost informați despre serviciile prestate de instituțiile care oferă susținere în soluționarea problemelor de identificare a unui loc de muncă, după eliberarea din instituția de detenție.

Menționăm că, astfel de ore informative se organizează cu regularitate în toate instituțiile penitenciare din țară şi sunt dovadă a sprijinului autorităților pentru o reintegrare eficienta a deținuților în societate.