Skip to main content

Telefoane mobile și alte obiecte interzise ridicate de la persoanele deținute în ultimele 7 zile

Percheziții soldate cu ridicarea mai multor obiecte interzise, au avut loc în 4 penitenciare din țară.

În rezultatul măsurilor efectuate de către angajații sistemului administrației penitenciare în Penitenciarul nr. 2-Lipcani, nr. 9-Pruncul, nr.5-Cahul și nr. 16-Pruncul, funcționarii au depistat și ridicat din „ascunzișuri inventive”: telefoane mobile, cartele SIM, încărcătoare, cabluri USB, căști pentru telefon, muștiucuri (cu miros specific), set de cărți de joc și băutură alcoolică confecționate artizanal, materie primă pentru prepararea alcoolului (bragă) și bani.

Menționăm că, toate obiectele interzise depistate, au fost ridicate și documentate conform legii și vor fi predate organelor de poliție.

Astfel de acțiuni vor continua în toate instituțiile penitenciare din țară, pentru a preveni fenomenului de introducere și păstrarea substanțelor/obiectelor interzise în locurile de detenție și eradicarea comiterii infracțiunilor de către deținuți în perioada ispășirii pedepsei penale.

ANP atenționează că, pătrunderea și păstrarea în locurile de detenție a substanțelor și obiectelor interzise, reprezintă acțiuni de încălcarea regimului de detenție și condiționează răspundere disciplinară sau penală.