Skip to main content

Sesiunea de formare inițială privind testarea „Programului de reabilitare a deținuților cu dependență de alcool”

Directoarea adjunctă a Administrației Naționale a Penitenciarelor, doamna Liuba Jignea-Suveica, împreună cu funcționari ai sistemului administrației penitenciare participă, în zilele de 18-19 septembrie curent, la Sesiunea de formare inițială privind testarea „Programului de reabilitare a deținuților cu dependență de alcool”. Acest program de intervenție urmează să fie adaptat la realitatea penitenciarelor din RM, după testare.

Programul a fost întocmit de consultanții Consiliului Europei Alina Ciupercovici și Marcel Nedelcu, în consultare cu Grupul de Lucru constituit împreună cu Administrația Națională a Penitenciarelor. În cadrul ședinței de lucru au fost discutate elementele cheie și obiectivele strategice, ce vizează consolidarea practicilor de management a penitenciarelor și îmbunătățirea calității asistenței medicale acordate deținuților.

 Menționăm că, Programul de reabilitare a deținuților cu dependență de alcool a fost elaborat în cadrul proiectului Consiliului Europei „Consolidarea Reformelor din sistemul penitenciar, de probațiune și de îngrijire a sănătății în instituțiile de tip închis din Republica Moldova”.

Consiliul Europei a fost şi continuă să fie un partener de încredere pentru sistemul administrației penitenciare din RM, contribuind substanțial la constituirea și consolidarea statului de drept, a democrației, a respectării drepturilor omului și implementarea standardelor internaționale în sistemul național.