În perioada 06-07 iulie 2020, se desfășoară prima sesiune a Grupului de lucru pentru elaborarea Strategiei și a Planului de acțiune pentru reducerea și prevenirea violenței între deținuți în sistemul penitenciar din Republica Moldova organizat de către Consiliul Europei.
La atelierul de lucru participă directorul interimar al ANP, Vladimir Cojocaru, angajaţi din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor, a mai multor instituții penitenciare și reprezentanți ai Consiliului Europei.
În context, sunt puse în discuţie tacticile și măsurile necesare de prevenire a incidentelor de violență și stabilirea unor obiective strategice și specifice de reducere a violenței între deținuți.
Totodată, în cadrul ședințelor de lucru se va pune accent pe gestionarea incidentelor, tehnicile de rezolvare a conflictelor, utilizarea minimală a forței și gestionarea ulterioară a incidentelor, aplicarea riguroasă a standardelor profesionale, consolidarea nivelului de încredere a deținuților în personal, dezvoltarea unui model multidisciplinar pentru asigurarea intervențiilor pentru victime și făptuitori, sporirea atenției controlului extern cu privire la securitatea și siguranța personală în penitenciare, identificarea și gestionarea deținuților care sunt vulnerabili la implicarea în acte de violență, astfel încât să poată fi utilizată gestionarea preventivă a cazurilor, etc.
Pe parcursul elaborării Strategiei și Planului de acțiune vor fi efectuate încă două sesiuni de lucru, care se vor desfășura în lunile septembrie și noiembie a anului curent.
Menționăm că, elaborarea Strategiei și a Planului de Acțiune pentru reducerea și prevenirea violenței între deținuți în sistemul penitenciar din Republica Moldova, se desfășoară în cadrul programului ”Promovarea unui sistem de justiție penală bazat pe respectarea drepturilor omului în Republica Moldova” al Consiliul Europei.
Serviciul mass-media
Tel: (022) 409-767

