Adoptarea la data de 5 mai 2022, de către Parlament a unor modificări la Codul de executare al RM, privind crearea comunităților terapeutice în toate instituțiile penitenciare, reprezintă o avansare în implementarea unor măsuri pentru prevenirea și combaterea consumului de droguri în penitenciare.
Această reglementare va permite promovarea conceptului de comunitate terapeutică în cadrul întregului sistem penitenciar, precum și a statutului instituțional al acestei structuri, în vederea combaterii problemelor sistemice și diminuării la maxim a fenomenului consumului de droguri în rândul persoanelor private de liberate.
În cadrul acestor comunităţi terapeutice vor fi aplicate programe specializate care presupun obiective, strategii, metode și tehnici specifice de intervenţii, întru susţinerea participării rezidentului în procesul de recuperare şi însuşire a unui mod de viaţă corect, schimbarea comportamentală, dezvoltarea şi formarea de noi abilități şi responsabilități sociale, precum și asigurarea unui mediu sigur pe perioada deţinerii, cât şi facilitarea reintegrării în societate a condamnaţilor în perioada de după liberare.
În anul 2018, Ministerul Justiției a elaborat cadrul juridic național în comun cu experții norvegieni şi reprezentanții Pompidou Grup al Consiliului Europei, și au demarat proiectul-pilot în cadrul Penitenciarului nr. 9 – Pruncul pentru reabilitarea persoanelor dependente de droguri, numit „Comunitatea terapeutică”.
Comunitatea Terapeutică „Catharsis” din Penitenciarul nr.9-Pruncul este primul și unicul centru de reabilitare al deținuților dependenți de droguri.
Astfel, 48 de persoane private de libertate au beneficiat de programul de reabilitare, dintre care 24 persoane au fost eliberate. Acestea s-au reintegrat cu succes în societate, au întemeiat familii, s-au încadrat în câmpul muncii, au deschis afaceri și și-au continuat studiile.
IMPORTANT! Nici un absolvent al comunității după eliberare nu s-a reîntors în penitenciar.

