La Ministerul Justiției a fost organizată ședința grupului de lucru pentru elaborarea proiectului de modificare a legislației execuțional-penale. Ședința a avut ca scop prezentarea bunelor practici și a experienței unor state privind implementarea măsurii de liberare condiționată de pedeapsă.
Secretara de stat a Ministerului Justiției, Nadejda Burciu a condus ședința de lucru și a atras atenția la necesitatea eficientizării procesului de liberare condiționată în scopul asigurării drepturilor și libertăților fundamentale ale omului conform prevederilor legislației internaționale.
În cadrul reuniunii experți din Canada, Olanda, România, Anglia și Țara Galilor au prezentat modelul de liberare condiționată din țara lor. De asemenea, grupul a discutat cadrul normativ național privind liberarea condiționată de pedeapsă înainte de termen, lacunele existente și deficiențele de ordin practic.
Membrii grupului urmează să integreze cele mai bune idei în Conceptul privind executarea individualizată a pedepselor și sancțiunilor neprivative de libertate.

