În ajunul Sărbătorilor Pascale, în vederea asigurării unui mediu sigur atât pentru angajați cât și pentru persoanele private de libertate din cadrul sistemului administrației penitenciare, de către angajații Direcției siguranță și regim penitenciar a Administrației Naționale a Penitenciarelor în comun cu secțiile de profil din cadrul subdiviziunilor subordonate ale ANP au fost desfășurate mai multe măsuri de profilaxie și regim.
În rezultatul măsurilor efectuate, funcționarii, au depistat și ridicat din diferite ascunzișuri mai multe obiecte interzise: 46 de telefoane mobile și mai multe accesorii pentru acestea, 4 modeme WIFI, 176,5 litri băutură alcoolică bragă și basamac, un aparat artizanal pentru prepararea băuturilor alcoolice, 19 seturi de cărți de joc, 150 de fișe pentru jocuri de hazard, 4 aparate de tatuaj, 1 pastilă SUBUTEX, 2 tuburi de sticlă cu substanță lichidă de proveniență necunoscută, 100g de masă vegetală de culoare verde cu miros specific.
Administrația Națională a Penitenciarelor întreprinde toate măsurile necesare în vederea asigurării ordinii de drept, legalității şi egalității în instituţiile penitenciare, securității persoanelor private de libertate, inclusiv în timpul escortării acestora, a personalului din cadrul sistemului administraţiei penitenciare şi a persoanelor aflate pe teritoriul instituţiilor penitenciare.
Astfel de acțiuni, cu rol mai curând de descurajare, vor continua și au drept scop dezvoltarea capacității de intervenție rapidă pentru menținerea unui grad ridicat de siguranță a locurilor de deținere.

