Skip to main content

Conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor prezentă la Conferința finală a proiectului ,,Correctional” desfășurat la București

În perioada 22-24 aprilie, conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor, reprezentată de domnul director, Anatolie Falca și doamna directoare adjunctă, Liuba Jignea-Suveica, a avut onoarea de a participa la Conferința finală a proiectului "Correctional". Evenimentul a avut loc la București, fiind organizat de Administrația Națională a Penitenciarelor din România, care în calitate sa de Promotor de Proiect, a marcat finalizarea unei etape importante în cadrul acestui program ambițios și de amploare.

În cadrul conferinței au fost împărtășite rezultatele remarcabile obținute prin dedicare, muncă asiduă și implicarea unor oameni deosebiți, care au îmbrățișat o viziune comună pentru evoluția sistemului penitenciar. Evenimentul s-a bucurat de participarea a 160 de invitați, inclusiv specialiști români din domeniul penitenciarelor și probațiunii, reprezentanți ai sistemului de justiție și oficiali din țările beneficiare ale Granturilor Norvegiene.

Proiectul "Correctional" a contribuit la îmbunătățirea capacităților sistemelor corecționale și a asigurat servicii de reintegrare pentru persoanele condamnate, prin implementarea principiului norvegian "seamless".

În valoare de 24.750.000 de euro, acesta a fost implementat în perioada 2019 – 2024, alături de alte șase instituții din sistemul penitenciar românesc și cinci instituții din sistemul corecțional norvegian și a fost finanțat din fonduri ale Mecanismului Financiar Norvegian.

Participarea la astfel de evenimente și preluarea de bune practici, experiența dobândită, precum și contactele stabilite de către conducerea ANP, vor constitui un fundament solid pentru dezvoltarea sistemului administrației penitenciare autohton.