În legătură informațiile apărute în presă privind „deținuții de la Penitenciarul Brănești aflați la greva foamei”, Administrația Națională a Penitenciarelor vine cu precizări:
Din momentul declarării grevei foamei, administrația instituției penitenciare a asigurat separarea deținuților, cerință prevăzută de lege, în același timp a fost asigurată examinarea medicală a stării de sănătate somatică și psihică. Deținuții aflați la greva foamei au fost supravegheați zilnic de medicul instituției și asistați de un specialist-psiholog.
Cu referință la transferul condamnaților pentru tratament staționar în spitalul-penitenciar, precizăm că acesta se efectuează la apariția indicațiilor medicale și doar cu acceptul deținuților.
În context, deținuții din Penitenciarul nr.18-Brănești aflați la greva foamei au fost transferați la Penitenciarul spital nr.16-Pruncul, pentru investigații și, la necesitate, tratament. Starea lor de sănătate este satisfăcătoare.
Administrația Națională a Penitenciarelor ţine să informeze opinia publică că, persoanele din detenţie deseori recurg la proteste sub formă de declarare a grevei foamei, în scopul de a manipula şi şantaja administraţia penitenciarului, pentru a obţine beneficii interzise prin lege.
Reiterăm că, respectarea drepturilor persoanelor deținute constituie o preocupare permanentă a conducerii sistemului administrației penitenciare.
Serviciul mass-media al ANP
Tel.: 022 409-767
E-mail: presa@anp.gov.md

