Skip to main content

Comunicat de precizare

În contextul informațiilor publicate la data de 15 septembrie 2020 de către Ziarul de Gardă despre activitatea sistemului administrației penitenciare, Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) s-a autosesizat cu inițierea unei anchete de serviciu pentru elucidarea circumstanțelor și abaterilor ce au fost prezentate în articol.

Informăm că, atât direcțiile specializate, cât și angajații penitenciarelor desfășoară permanent, în mod planificat și/sau inopinat acțiuni de regim specifice pentru contracararea pătrunderii sau folosirii oricăror obiecte și substanțe interzise în locurile de detenție, cu documentarea corespunzătoare și sesizarea organelor de urmărire penală.

Menționăm că, Administrația Națională a Penitenciarelor nu tolerează relațiile neregulamentare, pătrunderea și păstrarea în locurile de detenţie a substanțelor și obiectelor interzise și, respectiv, își manifestă deschiderea pentru recepționarea informațiilor din partea cetățenilor, societății civile sau instituțiilor media pentru a fi documentate și transmise organelor competente.

Concomitent, pentru formarea obiectivă a opiniei publice, considerăm imperios necesar solicitarea prealabilă a poziției oficiale a instituției vizate, față de eventualele nereguli imputate. Acest fapt va contribui la evitarea mediatizării informațiilor neveridice sau neactuale, ce au doar scopul denigrării imaginii instituționale și a angajaților acesteia.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel: (022) 409-767