Astăzi, 18 decembrie 2020, sistemul administrației penitenciare și-a sporit capacitatea de intervenție pentru asistența medicală a persoanelor private de libertate prin transmiterea unei ambulanțe noi, 8 autospeciale de mică capacitate în instituțiile subordonate, 20 de concentratoare de oxigen, 19 tuneluri de dezinfectare indispensabile pentru limitarea transmiterii COVID-19, etc.
Ambulanța, tunelurile de dezinfectare și alt echipament indispensabil serviciilor medicale, au fost donate din partea Fondului Global în Moldova prin intermediul Instituției Publice „Unitatea de Coordonare, Implementare și Monitorizare a Proiectelor în Domeniul Sănătății” (IP UCIMP DS).
La eveniment au fost prezenți, Secretarul de stat al Ministerului Justiției, Dorin Lișman, Șefa Cabinetului Ministrului Justiției, Silvia Stici, Avocatul Poporului pentru protecția drepturilor copilului, Maia Bănărescu, directorul interimar al ANP, Vladimir Cojocaru, directorul IP UCIMP DS, Nicolae Jelamschi, funcționari ai ANP și instituțiilor subordonate.
Suportul acordat va spori capacitățile instituțiilor penitenciare de a asigura managementul activității SAP și controlul prevenirii infecțiilor prin îmbunătățirea accesului la dispozitive medicale relevante pentru salvarea vieții împotriva infecțiilor, inclusiv COVID-19.
De asemenea, în cadrul evenimentului au fost oferite diplome ale Guvernului și ale Ministerului Justiției lucrătorilor medicali din sistemul penitenciar din prima linie, celor mai expuși riscului de infectare cu virusul COVID-19.
Serviciul mass-media al ANP
Tel.: 022-409-767

