Skip to main content

Percheziții în celulele deținuților de la Penitenciarul nr.4-Cricova

Angajații Penitenciarului nr.4-Cricova au efectuat, ieri, 17 martie 2023, percheziții în locurile de trai ale deținuților. În cadrul măsurii desfășurate au fost depistate și ridicate mai multe telefoane mobile și accesorii pentru acestea, fișe pentru jocuri (de noroc), seturi de cărți de joc, băutură alcoolică „basamac” și substanță vegetală de culoare verde cu miros specific.

Obiectele interzise depistate au fost ridicate și documentate conform legii și vor fi predate organelor de poliție.

Precizăm că eradicarea fenomenului introducerii obiectelor și substanțelor interzise în penitenciare reprezintă o prioritate a sistemului penitenciar, iar astfel de măsuri sunt au scopul de a preveni și combate acest fenomen.

IMPORTANT! Utilizarea și/sau păstrarea obiectelor și substanțelor interzise în penitenciare presupune o încălcare de regim ce condiționează minimalizarea posibilităților de resocializare, or, în comun cu persoanele private de libertate avem un scop comun de a spori șansele de reintegrare și reîntoarcere în familie.