Încercările de a transmite obiecte interzise în penitenciare nu se opresc. Chiar dacă ingeniozitatea persoanelor civile de a introduce obiecte interzise în penitenciar prin orice metode depășesc limitele imaginației, angajații instituțiilor penitenciare reușesc să stopeze aceste ilegalități.
Astfel, în cadrul controlului de rigoare, angajații Penitenciarului nr.12-Bender, au depistat în coletul cu produse alimentare destinate unui deținut în vârstă de 42 de ani, în sosul de ketchup, două bile sferice de dimensiunea aproximativ 1x1cm, învelite în lipici transparent, în interiorul cărora se afla o substanță neidentificată de culoare albă.
O altă acțiune ilegală a fost dejucată ieri, 22 octombrie 2023, la Penitenciarul nr. 2-Lipcani. Acolo, funcționarii instituției au ridicat un pachet cu trei telefoane mobile, care a fost aruncat peste zidurile instituției de către o persoană care anterior și-a ispășit pedeapsa în Penitenciarul din Lipcani.
Așadar, pachetele „surpriză” nu au ajuns la destinatari, acestea fiind sigilate şi transmise spre efectuarea expertizelor la organele de poliție. Mai mult de atât, cazurile au fost documentate pe faptul transmiterii obiectelor și substanțelor interzise în penitenciar.
Menționăm că, activitățile de contracarare a pătrunderii în locurile de detenție a substanțelor și obiectelor interzise, dar şi combaterea păstrării acestora de către deținuți sunt acțiuni de specialitate desfășurate zilnic în toate penitenciarele din țară.
Administrația Națională a Penitenciarelor își reiterează apelul către toți cetățenii să respecte legea și să nu riște cu propria libertate, încercând să transmită deținuților obiecte interzise în penitenciar.

