Skip to main content

Formarea formatorilor în domeniul egalității și nediscriminării

Conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor, în comun cu funcționari din cadrul sistemului penitenciar participă astăzi, 28 octombrie, la o sesiune pilot de formare a formatorilor privind în domeniul prevenirii nediscriminării și asigurării egalității de gen.

Scopul sesiunii este consolidarea capacităților instituționale de prevenire și combatere a infracțiunilor motivate de prejudecată, dar și acordarea suportului victimelor acestor infracțiuni.

„Deși nu înregistrăm evoluții negative pe acest segment, este important să prevenim și să investigăm corect cazurile de discriminare sau violență în bază de gen. Încurajez formatorii care vor sparge gheața să utilizeze cunoștințele acumulate astăzi și să le transmită colegilor atât sub aspect teoretic, cât și practic”, a menționat Liuba Jignea-Suveica, directoare adjunctă a ANP.

Menționăm că sesiunea este susținută de experți în domeniul egalității de gen din cadrul Centrului de reabilitare a victimelor torturii „Memoria”, în cadrul proiectului „Pentru o viață cu demnitate, fără discriminare și violență în bază de gen”, finanțat de Ambasada Finlandei la București.