Skip to main content

Angajații sistemului penitenciar instruiți să acorde primul ajutor medical în situații de urgență

Funcționarii Administrației Naționale a Penitenciarelor și ai Penitenciarului nr.13-Chișinău au participat la cursuri de instruire, în scopul deprinderii abilităților de a acorda primul ajutor medical în situații de urgență.

Astfel, angajații au fost instruiți cum să acorde primul ajutor medical în caz de hemoragie, intoxicații, fracturi entorse și luxație. De asemenea, ei au însușit principiile de examinare a victimei, evaluarea gravității stării persoanei sinistrate, manevrele medicale și proceduri de resuscitare.

În teorie mai greu, la practică mai uşor. Aşa că, pe rând, fiecare angajat a avut posibilitatea să efectueze manevre și proceduri de resuscitare asupra unui „pacient inconștient” în urma diverselor situații de risc și traumatismelor.

Scopul instruirilor este de a perfecționa cunoștințele teoretice și deprinderile practice ale funcționarilor sistemului penitenciar, dar și obținerea abilităților necesare de prevenire și gestionare a situațiilor de urgență.

Menționăm că asemenea cursuri vor continua.