Skip to main content

Angajații sistemului penitenciar la datorie non-stop

În zilele de weekend, 19-20 februarie curent, angajații Direcției siguranță și regim penitenciar s-au aflat la datorie ca de fiecare dată, desfășurându-și obligațiunile de serviciu responsabil și în mod continuu.

În scopul contracarării pătrunderii în locurile de detenţie a substanțelor și obiectelor interzise, dar şi combaterii păstrării acestora de către deţinuţi au fost efectuate percheziţii inopinate în zonele de trai ale deținuților din mai multe instituții penitenciare.

Urmare a desfășurării perchezițiilor au fost depistate și ridicate din diferite ascunzișuri mai multe obiecte interzise: obiecte tăioase, telefoane mobile, accesorii pentru acestea și dispozitive de stocare a informațiilor.

Recomandăm cetățenilor să respecte legea, deoarece angajații sunt prudenți și acționează prompt la orice tentativă de încălcare a legii.