Skip to main content

Organizația Internațională pentru Migrație susține sistemul administrației penitenciare în combaterea COVID-19

Astăzi, 29 ianuarie 2021, sistemul administrației penitenciare (SAP) a primit cel de-al treilea și ultimul lot de echipamente medicale și consumabile non-medicale necesare în lupta cu COVID-19, la inițiativa Organizației Internaționale pentru Migrație (OIM) în parteneriat tehnic cu UNODC și ONU Moldova și finanțate de Oficiul Ambasadei Țărilor de Jos la Chișinău.

La eveniment au fost prezenți: Ministrul Justiției, Fadei Nagacevschi, directorul interimar al ANP, Vladimir Cojocaru, șeful Oficiului Ambasadei Regatului Țărilor de Jos la Chișinău, Floris van Eijk, coordonatorul rezident al Organizației Națiunilor Unite, Simon Springett și alți reprezentanți ai instituțiilor menționate.

Astfel, SAP a recepționat, combinezoane de protecție, mănuși de latex pudrate, respiratoare  FFP2 și FFP3, măști chirurgicale, monitoare pentru supravegherea funcțiilor vitale, tărgi metalice pliabile și un electrocardiograf, care urmează a fi repartizate instituțiilor penitenciare. Precedentele loturi de echipamente medicale și consumabile non-medicale au fost deja distribuite instituțiilor penitenciare și reprezintă un aport considerabil în gestionarea actualei crize sanitare.

„Ministerul Justiției apreciază gestul semnificativ și aportul adus de către Organizația Internațională pentru Migrație în lupta cu pandemia globală. Sistemul administrației peniteciare a dat dovadă de rezultate pozitive obținute până în prezent, prin numărul redus de deținuți infectați, datorită respectării pricipiilor de echivalență, echitate și continuitate în asistența medicală acordată deținuților, dar și a respectarii procedurilor OMS, ce țin de controlul infecției COVID-19 și a suportului oferit de donatori”, a conchis Ministrul Justiției, Fadei Nagacevschi.

„Sistemul administrației penitenciare este recunoscător pentru aportul Dumneavoastră ce are o importanță deosebită în aceste momente de criză și îngrijorări. În această perioadă dificilă este mai important ca oricând să acționăm împreună și să fim solidari. Primele loturi de echipamente donate deja sunt utilizate conform destinației în toate instituțiile penitenciare din țară, în acest mod facem împreună față pandemiei globale”, a subliniat dl Vladimir Cojocaru.

Menționăm că, suportul acordat în combaterea pandemiei va spori în continuare capacitățile instituțiilor penitenciare de a asigura managementul controlului prevenirii infecțiilor, prin îmbunătățirea accesului la echipamentele individuale de protecție și de detectare a cazurilor suspecte, consumabilele WASH, precum și la dispozitivele medicale relevante pentru salvarea vieții împotriva infecției COVID-19.

Organizația Internațională pentru Migrație, în coordonare cu Oficiul Rezident Coordonator al ONU și UNODC (Biroul Națiunilor Unite pentru Droguri și Criminalitate), a lansat un proiect de 4 luni, cu obiectivul general de a contribui la consolidarea eforturilor Republicii Moldova de a opri transmiterea infecției COVID-19 și a atenua impactul focarului acesteia. Suma totală a proiectului constituie  78 000 euro.

Serviciul mass-media
Tel.: 022-409-767