Skip to main content

Sinteza săptămânii în sistemul administrației penitenciare (18.01-25.01.2021)

Săptămâna trecută, în penitenciare a fost înregistrat un număr mediu zilnic de aproximativ 6435 persoane, 46 - persoane eliberate, 63 - reținute și plasate în izolatoarele de urmărire penală.

Potrivit planului activităților de educație și asistență psiho-socială, persoanele deținute au beneficiat de 221 ore educative, în baza programelor de schimbare comportamentală și școlarizare. Prezența beneficiarilor la programele educative și psiho-sociale a fost de 2316 persoane.

De asemenea, pentru asistență medicală de urgență au fost efectuate 14 apeluri la serviciul de urgență 112.

Totodată, la moment în sistemul administrației penitenciare sunt următoarele date epidemiologice în legătura cu infecția COVID-19:

Persoane private de libertate:

1) Total testări de la începutul pandemiei – 263;

2) Total deținuți confirmați de la începutul pandemiei – 87;

3) La tratament (active) – 0;

4) Decese în rândul persoanelor private de libertate – 0.

Angajați:

1) Total angajați confirmați de la începutul pandemiei – 316;

2) La tratament (active) – 11;

3) Decese în rândul angajaților SAP – 1.

În scopul contracarării pătrunderii obiectelor interzise în penitenciare, în urma efectuării perchezițiilor, la punctele de control și trecere, angajații sistemului administrației penitenciare au depistat: un telefon mobil și mai multe accesorii, 10 l de băutură alcoolică și 2 pachete de substanță necunoscută, presupusă a fi droguri.

Totodată, informăm despre prelungirea regimului special din cadrul sistemului administrației penitenciare, instituit prin ordinul Ministrului Justiției nr.235 din 29 decembrie 2020, până la 28 ianuarie 2021. În acest sens, mai multe măsuri luate anterior rămân valabile. 

  

Serviciul mass-media al ANP
Tel: (022) 409-767