În contextul informațiilor publicate la data de 23 octombrie 2020, de către portalul de știri www.eNews.md, despre declarațiile unei surse anonime privind deținuții infectați de COVID-19 din cadrul Penitenciarului nr.4 – Cricova, Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) vine cu următoarele precizări:
ANP vă informează că în prezent în Penitenciarul nr.4-Cricova sunt înregistrate 5 cazuri pozitive de COVID-19 în rândul deținuților.
În cauză, deținuții confirmați au fost transferați în Secția boli infecțioase a Penitenciarlui nr.16-Pruncul unde le-a fost indicat tratament în regim de izolare și administrat conform Protocolului clinic național. La moment starea de sănătate a deținuților este satisfăcătoare.
Menționăm că, deținuților suspecți le-au fost prelevate probele pentru testarea la infecția COVID-19 de către specialiștii instituției penitenciare și transmise la laboratorul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică. Totodată, persoanele care au fost identificate ca contacte directe au fost izolate și sunt monitorizate de către medici.
Precizăm că, la moment dotarea cu medicamente, pentru tratamentul COVID-19, antivirale, antipiretice, anticoagulante, consumabile, inclusiv echipamente de protecție, dezinfectanți pentru personal și persoanele private de libertate sunt asigurate în cantități suficiente. Această situație este gestionată, la fel ca și cazurile precedente, iar persoanele private de libertate sunt tratate corespunzător pentru a diminua numărul de infectări.
Concomitent, pentru formarea obiectivă a opiniei publice, considerăm imperios necesar solicitarea prealabilă a poziției oficiale a instituției vizate, față de eventualele nereguli imputate. Acest fapt va contribui la evitarea mediatizării informațiilor neverificate sau neactuale, ce pot avea scopul denigrării imaginii instituționale și a angajaților acesteia.

