Skip to main content

Peste 150 de funcționari ai ANP au participat la exercițiul tactic „trageri”

Angajații aparatului central din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor și ai Centrului de instruire al ANP şi-au demonstrat abilităţile de țintași în cadrul tragerilor practice, desfășurate astăzi, 1 noiembrie 2019.

Tragerile au fost efectuate din armamentul din dotare şi au avut loc în tirul de la sediul Detaşamentului cu Destinaţie Specială „Pantera”.

În prealabil, funcționarilor participanți le-au fost aduse la cunoştinţă măsurile generale de siguranță la mânuirea armei de foc, procedeele şi regulile de tragere.
Astfel, efectivul ANP a executat de pe loc, focul precis asupra unei ținte fixe pe timp de zi, de la distanța de 25 de metri, din pistoalele PM, TT și PSM.

Pentru informare, activitatea s-a desfășurat conform Programului de pregătire profesionale al sistemului administrației penitenciare, iar astfel de exerciţii sunt efectuate în fiecare an, precizia de atingere în ţintă şi tehnica folosirii armei fiind unele dintre calităţile unui angajat al sistemului administrației penitenciare.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel: (022) 409-767

E-mail: presa@anp.gov.md