Skip to main content

Inaugurarea Muzeului sistemului administrației penitenciare

Astăzi, 18 mai 2021, cu ocazia Zilei Internaționale a Muzeelor Administrația Națională a Penitenciarelor, subdiviziune administrativă din subordinea Ministerului Justiției  a inaugurat Muzeul sistemului administrației penitenciare, un proiect realizat din dorința de a conserva și promova moștenirea istoriei sistemului penitenciar din Republica Moldova.

În cadrul evenimentului de deschidere a muzeului au participat Secretarul de Stat al Ministerului Justiției, Domnul Alexandru Pleșca, Directorul Administrației Naționale a Penitenciarelor, Domnul Dorin Lișman, Directorul adjunct al Centrului de instruire al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Doamna Elena Ermurachi, angajați din sistemul penitenciar din întreaga țară, precum și reprezentanți ai societății civile.

Situat în incinta Centrului de instruire al ANP, muzeul cuprinde mai multe zone expoziționale - vitrine alocate istoricului și evoluției sistemului penitenciar, simbolurile corporative actuale și cele care au fuzionat, spațiul de expunere destinat instituțiilor subordonate, etc.

Acest eveniment, nu neapărat de mare anvergură, are semnificația de a ne reaminti tuturor că muzeul prezintă istoria sistemului penitenciar, reflectând etapele de evoluare și dezvoltare ale acestuia.

Această idee de înființare a Muzeului sistemului administrației penitenciare vine să consolideze tezaurul valoros pentru patrimoniul istoric al sistemului penitenciar, ca urmare a preluării bunelor practici ale altor sisteme penitenciare din întreaga lume.

Menționăm că muzeul este un centru metodic prin intermediul căruia se propagă valori naţionale, culturale ce ţin de activitatea sistemului administrației penitenciare, care va oferi suportul necesar în formarea și ghidarea angajaților de penitenciare, debutanți în sistem.