Astăzi, 06 noiembrie 2020, angajații Ministerului Justiției și instituțiilor subordonate, alături de circa 50 de funcționari publici din cadrul sistemului administrației penitenciare, au donat sânge, plasmă și plasmă convalescentă la Centrul Național de Transfuzie a Sângelui din Chișinău.
La eveniment a participat şi Ministrul Justiției, Fadei Nagacevschi, împreună cu directorul interimar al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), Vladimir Cojocaru și directorul Inspectoratului Național de Probațiune (INP), Andrei Iavorschi, care, de asemenea, au donat plasmă și sânge la CNTS.
În cadrul acestei acțiuni, Fadei Nagacevschi, a menționat despte importanța donării de sânge pentru suplinirea rezervelor naționale de sânge, precum și asigurării unei asistențe medicale profesionale în tratarea pacienților cu probleme de sănătate.
Prin această campanie Ministerul Justiției își propune să promoveze și să sporească gradul de conștientizare cu privire la importanța donării de sânge, dar și susținerea unor asemenea gesturi nobile pe viitor.

