Skip to main content

Hramul bisericii Sf. Împărați Constantin și Elena de pe teritoriul Penitenciarului nr.10 Goian marcat cu solemnitate

Astăzi, 3 iunie 2022, în ziua pomenirii Sfinților Împărați Constantin și Elena, la Penitenciarul nr.10 Goian a fost celebrat, printr-o activitate religioasă, hramul bisericii în construcție de pe teritoriul instituției.

La evenimentul duhovnicesc a participat și directorul adjunct al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Liuba Jignea-Suveica, mulțumindu-le celor care, umăr la umăr, își aduc aportul la construirea bisericii de pe teritoriul penitenciarului, totodată, evidențiind importanța asistenței religioase, atât pentru persoanele private de libertate, cât și pentru angajații instituției de detenție.

Astfel, pentru promovarea valorilor creștin-ortodoxe, în semn de recunoștință pentru activitatea sârguincioasă, doi angajați ai penitenciarului, ctitori ai bisericii, au fost decorați, de către Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove cu distincții bisericești.

Menționăm că, reeducarea şi resocializarea persoanelor din detenţie este scopul primordial al colaborării ANP cu Biserica Ortodoxă din Moldova, iar educarea prin religie constituie puntea prin care se poate atinge acest obiectiv major.