Skip to main content

Conferința internațională „De la stigmă la demnitate: Împărtășirea perspectivelor, mobilizarea potențialului”

La finele lunii octombrie curent, reprezentantul Administrației Naționale a Penitenciarelor, Vladislav Bușmachiu a participat la conferința internațională „De la stigmă la demnitate: Împărtășirea perspectivelor, mobilizarea potențialului”, organizată de Grupul Pompidou al Consiliului Europei în comun cu Health Canada, în cooperare cu UNODC și OAS/CICAD și desfășurată la Ottawa, Canada.

Evenimentul internațional și-a propus să contribuie la mobilizarea acțiunilor de reducere a stigmatizării prin parteneriate, schimb de bune practici și resurse relevante pentru public și autorități. În acest sens, în cadrul conferinței s-a discutat despre importanța înțelegerii modului în care stigmatizarea influențează diverse instituții și servicii, cu care intră în contact persoanele care consumă droguri, și ce strategii și acțiuni pot fi întreprinse pentru a reduce sau elimina factorii de stigmatizare și atenuare a consecințelor stigmatizării.

În ședința plenară a conferinței, reprezentantul ANP a participat în calitate de expert în cadrul discuției în grup: „Înțelegerea modului în care stigmatizarea influențează instituțiile și acțiunile în domeniul prevenirii, tratamentului, reducerii riscurilor, aplicării legii, locuințe, ocuparea forței de muncă și administrarea justiției penale”. În cadrul discuțiilor s-a axat pe politicile ANP în materie de reducere a consumului de droguri și a efectelor nocive ale acestuia, a vorbit despre stigmă și consecințele acesteia în cadrul justiției penale, despre efectele asupra persoanelor care consumă droguri și alte persoane, cum ar fi rudele acestora, asupra profesioniștilor care lucrează în serviciile și profesiile legate de consumul de droguri și societate în general.

Conferința a reunit factori de decizie în domeniul politicii de droguri, persoane cu experiențe trăite și alte părți interesate, pentru a sensibiliza opinia publică cu privire la factorii și impactul stigmatizării legate de consumul de substanțe.

Totodată, în baza acordului de cooperare între ANP și Serviciul Corecțional al Canadei (SCC), reprezentantul ANP efectuat o serie de vizite în cadrul instituțiilor penitenciare federale, la un Centru corecțional comunitar, dar și la sediul central al SCC. În subsidiar, Vladislav Bușmachiu, în cadrul unei întruniri cu reprezentanții Ambasadei Republicii Moldova în Canada, a mulțumit pentru suportul și asistența oferită în organizarea schimbului de bune practici efectuat în cadrul instituțiilor SCC.