În perioada 28-29 septembrie 2020, funcționarii Administrației Naționale a Penitenciarelor au participat la Conferința anuală EPTA – Rețeaua Europeană a Academiilor de Penitenciare, organizată, în acest an, de către Republica Slovacă.
Evenimentul a reunit reprezentanți ai țărilor membre și țărilor care doresc să devină membre EPTA, observatori, reprezentanți ai Comisiei Europene, reprezentanți ai EUROPRIS (Organizația Europeană a Administrațiilor Penitenciare), reprezentanți ai Netherlands Helsinki Committee, reprezentanți ai ICPA (Rețeaua Asociațiilor Internaționale a Penitenciarelor) și reprezentanți ai IACTP (Asociația Internațională a Personalului de Penitenciare).
În timpul conferinței online, accentul s-a pus pe schimbul de experiențe privind gestionarea activităților de formare profesională în timpul pandemiei de Covid-19. Au fost prezentate subiecte suplimentare cu privire la metodele și abordările inovatoare în formarea personalului penitenciar, organizarea studiilor și examenelor la distanță.
Rețeaua Europeană a Academiilor Penitenciare a fost înființată în 2010 de către Directorii Academiilor Europene de Formare a Personalului Penitenciar, pentru a asigura o structură care să sprijine schimbul de metode și conținuturi de formare în Europa. EPTA se reunește o dată pe an într-una dintre țările membre, pentru a discuta despre ultimele evoluții în materie de instruire a personalului de penitenciare și noile provocări din acest domeniu.
Administrația Națională a Penitenciarelor a devenit membru al Rețelei Europene a Academiilor de Penitenciare în anul 2018.
Serviciul mass-media al ANP
Tel: 022 409-767

