Cu referire la informațiile apărute în spațiul public în care sunt vizate instituțiile subordonate, Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) dezminte informațiile vehiculate precum că, doi deținuți au decedat în penitenciarele din țară, cauza deceselor fiind infecția COVID-19.
În cauză, ținem să precizăm că în ambele cazuri deținuții nu au întrunit definiția de caz suspect de infecția COVID-19, iar cauza decesului categoric nu este noul Coronavirus. Alte date cu caracter medical sunt confidențiale, iar toate cazurile de deces ale persoanelor private de libertate din custodia sistemului administrației penitenciare sunt examinate de către instanțele de resort.
Declarațiile făcute în materialul publicat le calificăm drept denigrare a imaginii sistemului administrației penitenciare și, totodată, se constată lipsă de documentare şi denaturarea adevărului din partea autorului.
Concomitent, pentru formarea obiectivă a opiniei publice, considerăm imperios necesar solicitarea prealabilă a poziției oficiale a instituției vizate, față de eventualele nereguli imputate. Acest fapt va contribui la evitarea mediatizării informațiilor neverificate sau neactuale, ce pot avea scopul denigrării imaginii instituționale și a angajaților acesteia.

