Funcționarii sistemului administrației penitenciare participă astăzi, 27 iulie 2020, la primul atelier de lucru, on-line, privind Planurile de acțiune, care vizează reorganizarea penitenciarelor, cu o atenție crescută asupra securității dinamice și a reintegrării deținuților.
La eveniment participă directorul interimar al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Vladimir Cojocaru, managerul programului „Promovarea unui sistem de justiție penală bazat pe respectarea drepturilor omului în Republica Moldova”, Oficiul Consiliului Europei la Chișinău, Anastasiia Saliuk, șefi de direcții din cadrul ANP, funcționari din penitenciarele nr.7-Rusca, nr.10-Goian și nr.1-Taraclia și coordonatori de proiecte ai Oficiului CoE la Chișinău.
Ordinea de zi a atelierului de lucru cuprinde prezentarea documentelor elaborate ca urmare a Misiunii de evaluare în cele trei penitenciare pilot (nr. 7-Rusca; nr. 10-Goian și nr. 1-Taraclia): Raportul de evaluare privind progresele realizate în punerea în aplicare a Planului pentru Penitenciarul nr.7–Rusca; Planul de acțiune pentru ANP; Planurile de acțiune pentru fiecare penitenciar pilot precum și instrucțiunile de punere în aplicare a acestor Planuri de acțiuni.
Scopul urmărit prin această intervenție este de a finaliza și să adapta Planurile de acțiune la cerințele actuale ale sistemului administrației penitenciare.
Atelierul de lucru este organizat în cadrul Programului CoE „Promovarea unui sistem de justiție penală bazat pe respectarea drepturilor omului în Republica Moldova".

