Administrația Națională a Penitenciarelor a încheiat astăzi, 18 septembrie 2020, un acord de colaborare cu Centrul Național de Transfuzie a Sângelui.
Documentul, semnat de directorul interimar al ANP, Vladimir Cojocaru şi directorul CNTS, Svetlana Cebotari, prevede contribuţia la realizarea promovării donării de sânge și recrutarea populației pentru donarea de sânge voluntară și neremunerată, susținerea campaniilor de donare realizate în baza Programului naţional de securitate transfuzională şi autoasigurare a ţării cu produse sangvine pentru anii 2017-2021.
În acest sens, funcționarii sistemului administrației naționale și deținuți din custodia Penitenciarului nr.13-Chișinău, s-au mobilizat și au donat, sânge și plasmă convalescentă la punctul de colectare, amenajat de Centrul Național de Transfuzie a Sângelui în penitenciar.
În total, peste 30 de angajați şi 25 de deținuți, şi-au exprimat dorinţa de a participa la această acţiune, lansată de către conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor pentru sprijinul în lupta cu COVID-19 și tratamentul pacienților gravi.
După recoltarea produselor de sânge, atât angajaților cât și deținuților, care au întrunit toate criteriile de eligibilitate standard pentru donare, le-a fost verificată calitatea unităților de sânge la un utilaj special.
Menționăm că, ANP și-a propus un scop altruist și responsabil, care să contribuie la completarea rezervelor naționale de sânge. În același timp, instituția și-a dorit promovarea și sporirea gradului de conștientizare cu privire la importanța donării de sânge, dar și susținerea asemenea gesturi nobile.
Serviciul mass-media ANP
Tel: (022) 409-767

