Directorul interimar al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Vladimir Cojocaru, participă în perioada 9-10 noiembrie 2020, în format online, la cea de-a 25-a Conferință CoE a directorilor din cadrul serviciilor penitenciare și de probațiune.
Conferința are tematica: „COVID-19: provocări, lecții și strategii pentru viitor”.
Scopul principal a Conferinţei constă în întrunirea reprezentanţilor de rang înalt ai Consiliului Europei, ai sistemelor de probaţiune şi penitenciare a statelor membre a Consiliului Europei și ai diferitor organizații internaționale, pentru a evalua situația creată de pandemie.
În cadrul Conferinței sunt abordate subiecte cu referire la infecția COVID-19, care a afectat tot globul, în special, creșterea numărului de cazuri de îmbolnăvire la nivel global, evaluarea impactului pandemiei asupra tuturor aspectelor vieții inclusiv în sistemele de detenție, concentrarea impactului social, abordarea urgenței imediate dar și strategiile și măsurile de răspuns la COVID-19.
Menţionăm că, Conferinţa directorilor sistemelor penitenciare şi de probaţiune, ediţia a 25-a, se desfăşoară sub egida Consiliului Europei.
Suplimentar, informăm că, la moment în rândul persoanelor private de libertate nu sunt înregistrate cazuri la tratament.
Serviciul mass-media al ANP
Tel.: 022 409-767

